RECENZE: MĚSÍČNÍ ZAHRADY

září 05, 2014

IMG_4956

Císařovna Laseen touží po moci. Touží po tom, ovládnout celý kontinent Genabakis, který by si podrobila, ale přesto všechno ji ještě některá svobodná města odolávají. Hlavně Dřevnov a Darúdžistán. Na scéně jsou vrahové, mocní mágové a další zajímavé postavy. Císařovna se však chce zbavit i všech stoupenců, bývalého císaře, kterého svrhla a nastoupila na jeho místo. Jde o Paliče mostů, elitní jednotku, kterou se snaží zničit… Do toho všeho však ještě mohou zasahovat nejrůznější síly božstev, pánů temnot, jejich „psích mazlíčků“ nebo postav, které byste raději nechali spát pod zemí (kde je nechali před spousty let), už jenom z toho důvodu, že se jedná o velké tyrany…
Příběh z Malazské knihy padlých, je dobrodružné, originální a hlavně napínavé fantasy, které svůj příběh rozehrálo na více než 500 stránkách.
Tato kniha se může pochlubit nespočtem originálních postav a charakterů už v prvním díle. Věřím, že v dalších dílech tomu není jinak. Každý tak má šanci najít si právě tu svoji oblíbenou postavu. To samozřejmě může vést k tomu, že se čtenář neorientuje a často se ztrácí. Abych Vás uklidnila, kniha je vybavena jakýmsi seznamem postav a jejich funkcemi, ale také i slovníčkem, který vám objasní místní jména a názvy. Nechybí ani plánek města a mapa kontinentu, což jistě ocení hlavně milovníci map, jenž tak rádi dohledávají, kde se jejich postavy právě nachází.


A stejně tak jako je v knize spousta postav, je v ní i několik dějových linek, které se postupně střídají a opatrně prolínají, nebo zase vzdalují. Autor píše velice čtivě, ale také nechává rád své čtenáře napjaté a linky často střídá. I to může být samo o sobě dosti matoucí. Mě osobně tohle všechno hodně mátlo, protože ano, ona je to dosti složitá kniha, byť na to nevypadá. Chápu ale, že ti, kteří mají fantasy knihy jako denní chleba, s tím nemusí mít zase až tak velký problém, protože jsou to trénovaní fantasy knihomolové. Pro ty svátečnější čtenáře, kteří fantasy prokládají i jinými žánry, to ale obtížné být může.

Mě Malaz přivedl do takového stavu, že i když jsem přečetla 100 stran, pořád jsem netušila, oč kráčí. Knihu jsem na nějakou dobu odložila, ale pak, protože na ni byly skvělé ohlasy a i já jsem byla zvědavá, jaké tajemství kniha skrývá (a taky mě mrzelo, že tam chudinka leží sama nepřečtená), jsem jí dala druhou šanci.
IMG_4957

Začala jsem číst znovu od začátku a pozor vážení! Chytala jsem se. Sice ne moc, ale stačilo to k tomu, abych knihu dočetla. Takže rada pro Vás, kdo si chcete Malaz taky přečíst: Zatněte zuby a čtěte. Ono to buď přijde hned a nebo později. Pokud se nechytáte a chce se Vám, můžete si dělat nějaké poznámky a poznatky. To by vám mohlo pomoci se trochu zorientovat.

Druhé čtení mi dalo opravdu hodně. Našla jsem tam věci, kterých jsem si při tom prvním nestačila všimnout a věřím, že pokud bych četla i po třetí, našla bych ještě něco. Nicméně, toto dílo je tak rozsáhlé nejen počtem stran, ale i počtem celé série, takže to bude hodně náročné.
Už jsem se několikrát na internetu setkala s názorem, že je Malaz přirovnáván ke Hře o trůny nebo opačně. Já si však dovolím nesouhlasit. Obě dvě série jsou skvělé. Obě jsou originální jak námětem, postavami tak i zemí, kde se jejich příběhy odehrávají a to je na nich tak skvělé. Obě dvě knihy jsou o něčem úplně jiném. V Malazu je více magie a čar (přesto jiných, než na jaké jsme zvyklí) a ve Hře o trůny jde hlavně o moc. Jedno však mají společné. Obě dvě série jsou plné intrik a plánování…

Někde jsem se také dočetla, a velice mne to překvapilo, že Malazská kniha padlých vznikla původně z psaného RPG, což je v překladu hra na hrdiny. O to víc je mi příběh sympatický, protože to muselo dát opravdu hodně práce. A teď nemyslím jenom první díl, ale beru to jako celek. Všech 10 dílů. Nekonečně mnoho postav a ještě více stran…
Takže, pokud Vás Malaz zaujal, rozhodně neváhejte. Protože stojí za to si knihu přečíst.

star star star star star
Název: Měsíční zahrady ||Série: Malazská kniha padlých || Autor: Steven Erikson || Rok vydání: 2008 (druhé vydání) || Žánr: Fantasy || Nakladatelství: Talpress

You Might Also Like

0 komentářů

Like us on Facebook