HRNEČKU, HRNEČKU, CO SE V TOBĚ SKRÝVÁ? | DIY HRNEK

prosince 16, 2015


Ráda tvořím a ráda svými výtvory obdarovávám druhé. Teď, když se nám blíží Vánoce, mi něco vlastnoručně vyrobeného přijde jako vhodný dárek, pokud jste (stejně jako já) skoro na mizině. Ehm. Už jsem se někdy psala o tom, jak je naše rodina ujetá na hrnky? Máme jich tolik, že bychom do nich mohli s klidem chytat dušičky a ještě by zbylo z čeho pít. Když mám krizi a musím se třeba učit do školy, nebo něco píšu, po stole se mi věčně povalují hrnky od kávy a čaje. Umýt se je chystám až tehdy, když už opravdu nemám z čeho pít, protože mám takový nehezký zlozvyk si uvařit do hrnku něco, vypít to a když si jdu pro něco dalšího, hrnek automaticky zapomínám na stole a při vaření dalšího čaje/kávy, sahám po dalším čistém hrnku. Jsem ztracená. Určitě to ale taky znáte. Vy, co něco píšete nebo máte spoustu práce do školy. Úplně se do toho teď hodí ten kousek reklamy na jar Bez spánku, nádobí. Nádobí, nádobí, nádobí.... 

No jo dobře, už bych se mohla konečně dostat k jádru pudla, žejo. Dlouho jsem nevěděla, co vytvořit, co koupit a kde to sehnat, ale pak mi to došlo. Koupím bílé hrnky a černý fix na porcelán. A tak se stalo, že jsem jednoho prosincového dne nakoupila 4 bílé hrnky a fix a pak dlouho přemýšlela, co na hrnečky nakreslím. Inspirace je na internetu až až. Čerpat můžete na weheartit, pinterestu nebo google, po zadání hesla DIY mug. Ale já se nechtěla opičit a tak jsem si hrnky pokreslila podle svého. Podle toho, pro koho hrneček je. Pojala jsem to s vtipe a doufám, že to obdarovaní ocení. Co budete na vámi pokreslený hrnek potřebovat?
 • bílý nebo klidně i černý porcelánový hrnek
 • černý fix na porcelán (pro bílý hrnek) bílý fix na porcelán (pro černý hrnek)
 • Alpu (nebo jný alkohol)
 • čistou vodu
 • papírové kapesníky/ubrousky/utěrky...
 • inspiraci
 • pevnou ruku
 • trpělivost
Fix na porcelán seženete v obchode s výtvarnými potřebami. Mě stále skoro stovku, ale záleží na druhu. Byla jsem ráda, že tam vůbec nějaký fix měli, protože to nejdříve vypadalo, že mají jenom bílé nebo jinak barevné (červené, růžové...). Ale nakonec jeden našla.Hrnek seženete kdekoliv. Ikea atd... 

O inspiraci už řeč byla, tak Vám povím ještě něco o celém tom kreslícím procesu. 
Nejprve všechna místa, kde budete kreslit, očistěte alkoholem. Třeba Alpou. Já nic takového po ruce neměla, tak jsem to alespoň vyleštila kapesníkem. Nebylo to nic extra, ale lepší, než vůbec nevyčištěná plocha. Na tu se kreslilo dost špatně. 

Na fixu je napsáno, že je na vodní bázi, což mi trochu ulehčilo mé snažení, když jsem něco nakreslila moc křivě nebo se mi text do hrnku nevešel. Ale pozor, i tady je jedno ale. Fix přesto schne velmi rychle, takže pokud se vám něco nepovede, mějte po ruce trochu vody a papírové kapesníky, k rychlému smazání. 

Když své výtvory dokreslíte, nechte hrnky schnout 4 hodiny (ale více jim taky neuškodí, mě usychaly přes noc) a poté dejte do trouby na 90 minut a 160°C
Také ale záleží na fixe, kterou kreslíte. Každá může mít trochu jiné složení, jinou schnoucí dobu a jinou teplotu pečení, tak se raději řiďte i tím, co najdete na fixe napsáno. 


A to je všechno. Hrnečky na fotce nejsou ve finálních podobách. Jsou pokresleny z obou stran a nejsou všechny (: Pro představu to ale myslím stačí :) 

You Might Also Like

3 komentářů

 1. Ty jsou nádherný! Chci si určitě jeden vyrobit. Nevíš, kde seženu ten fix na porcelán? A drží to na tom dobře? :)

  theelegantzone.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fix na porcelán seženeš v obchodě s výtvarnými potřebami nebo na internetu. Po zapečení v troubě by měl tvůj výtvor vydržet i mytí v myčce :)

   Vymazat
 2. Páni! :) vypadají jako kupované! :) Skvělý nápad! :))

  http://my-ideallife.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

Like us on Facebook