ANGLICKY SNADNO A RYCHLE

ledna 18, 2016

IMG_4670

Nadpis zní, jako kdybych byla Láďa Hruška a snažila se vařit chutně a levně. Brrr. Ale ne. Vážně se nebojte. Článek bude trochu obsáhlejší, ale třeba Vás namotivuje k tomu, začít něco se svou angličtinu dělat. Protože jsem se rozhodla za (už ani ne) rok maturovat z angličtiny (maturita z matiky je sice, co se dopočtu zkoušky týká lákavější, ale v mém případě případě by to byla čistá sebevražda), je potřeba, abych se na ni také patřičně připravila. Nevím, jestli Vás články typu "příprava k maturitě" budou vůbec zajímat, ale stejně, nebude tady nic, co by se netýkalo knih. Tak snad to někomu přijde vhod. Články typu "maturuji z účetnictví", opravdu nečekejte.
Ok, let's go!

ÚROVEŇ VAŠÍ ANGLIČTINY


Nejprve by bylo asi vhodné zjistit, jak na tom s angličtinou jste. Můžu říct, že mám alespoň nějakou slovní zásobu a to je základ. Když se podívám na své spolužáky, jsou na tom o dost hůř. Učenlivým ráda poradím, když vidím, že o to mají fakt zájem. Se zbytek v naší třídě, je to jak mluvit do zdi, ale to už není můj problém. Každý svého štěstí strůjcem, takže pokud už teď víte, že vás angličtina moc nebere a nemáte ani chuť s tím něco dál dělat, tak už se ani nenamáhejte číst dál. Byla by to pro vás jenom ztráta času. Fakt.

PRAKTICKÁ PŘÍPRAVA DO ŠKOLY

IMG_4702

Tohle bude znít jako hrozná nuda, ale je to potřeba. Zvlášť pro ty, kteří si maturitu dodělávají v nástavbovém studiu, který trvá ani ne dva roky. Tady se všechno děje strašně rychle, protože není čas a pokud nezačnete hned na začátku, ujede vám vlak. Smutné. Takže, rozhodně nezanedbávejte jakoukoliv přípravu do školy. Když budete dělat anglické maturitní otázky, je dobré si je doma ještě vypracovat podle sebe. Škola vám dodá podstatné materiály, ale ten zbytek si už musíte udělat sami. Pomůže vám internet a slovíčka. Slovíčka, slovíčka, slovíčka.

Nikdo po vás nechce, aby jste mluvili brilantní angličtinou na vysoké úrovni. Stačí vám ta základní, ale musíte vědět o čem mluvíte. Hodně Vám pomůže internet a psaní. Slovník bude váš nejlepší kámoš a místo párty s přáteli, budete pracovat na anglických textech. Zní to děsivě? Možná trochu, ale děláte to pro sebe. Když byly prázdniny, spoustu věcí jsem vypustila z hlavy a s tím i angličtinu. Dobře, ne všechno, ale větší část. Září proto pro mě bylo trošku horší v nastartování, ale už zase můžu říct, že se do toho dostávám a to je důležité. Nic nejde hned. Někomu to trvá déle a někomu to naskočí dříve, ale nikdo nemůže lusknout prsty a říct, teď už umím anglicky!

DŮLEŽITÁ JE PRAVIDELNOST

Základ bychom měli. Nastartovali jsme náš mozek na anglickou vlnu. Teď přijde ta horší část. Udržet to všechno v hlavě. Každopádně, máte jednu malou výhodu. Čtete knihy. Jste jimi posedlí a ty vám toho předali už tolik, že ani nevíte. Věci jako je slovní zásoba a fantazie, teď nemyslím. Mám na mysli lepší paměť, vyjadřování  a jistý druh charisma a intelektu, který vaši spolužáci, co přečtou maximálně tak facebook, prostě nemají. Pokud jste předmaturitní nebo maturitní ročník, tak moc dobře víte, co po Vás ve škole chtějí. Vypracované témata k maturitě, o kterých pak musíte mluvit u tabule před třídou alespoň pár minut a musíte vědět o čem mluvíte. Nebudu se tady teď věnovat škole jako takové. Nebudu řešit anglické témata, protože je toho plný internet. Chci vám ukázat cestu, jak si zlepšit angličtinu ve svém volném čase. Musíte jen chtít a dělat to pravidelně.

A ne vždy to ale jde. Ano, jsem si toho vědoma. Nemáte jenom angličtinu, ale i tak byste se jí měli věnovat na maximum alespoň pár minut denně. Nejhorší je, že ani já se tím moc neřídím, protože jsou dny, kdy se třeba ani nezastavím a tu angličtinu ani nevidím i když z ní třeba další den píšu. Ale protože je potřeba se věnovat i dalším předmětům, musím někdy vypustit i angličtinu. Jenom naše milá paní učitelka si toho není moc vědoma a i když ji všichni pořád říkáme, že NEMÁME JENOM ANGLIČTINU, hrozně ráda nás zásobuje úkoly a věcmi, které musíme vypracovat do dalšího dne. Asi nejhorší je, když nám zadá tak cca 80 - 150 slovíček, které nemáme šanci se naučit do druhého dne, ale stejně z nich druhý den píšeme. To je za trest! A je to taky asi ten nejhrší možný způsob, jak nás od angličtiny odradit. Alespoň většinu. 


KNIHY V ANGLIČTINĚ

IMG_4668

Věděli jste od začátku, že to přijde. Jeden ze způsobů, jak si angličtinu procvičit, je číst ji. Anglické učebnice mají tu nevýhodu, že jsou moc formální a to je pro studenty mnohdy odrazující. Pro některé složité. Čtěte proto knihy psané v angličtině. Existují dva druhy, které určitě znáte. Tím prvním jsou knihy dvojjazyčné, které mají takzvaný zrcadlový text. Na jedné stránce je text psaný anglicky a hned vedle je text v češtině. Toto čtení má tu výhodu, že nemusíte listovat slovníkem a hledat slova, kterým nerozumíte, protože si je můžete rovnou vyhledat na protější stránce. Nedoporučuji takové knihy číst, jestliže vás to jednoduše svádí k čtení stránek v rodném jazyce. Ještě si ten český text můžete něčím zakrýt, ale když nepomůže ani to, nezbude vám nic jiného, než číst celo anglické knihy bez českých překladů, které jsou druhou variantou. Co se knih se zrcadlovým textem týká, k dostání jsou většinou takové ty klasiky, jako je Pes Baskervillský nebo Pýcha a předsudek. Tady musíte posoudit sami, na jaké rovni je vaše angličtina. Jestli se jí prokoušete nebo nikoliv.

U celo anglických, by se dali najít ještě dvě pod kategorie. Tou první jsou knihy, nebo spíše tenké knížečky, rozděleny podle náročnosti a úrovně vaší angličtiny. Většinou označeny jako A1 nebo B1, kde najdete angličtinu od nejlehčích textů až po ty nejtěžší, stačí si jenom vybrat.  A pak jsou tady anglické knihy, které už i jako knihy vypadají. Je jich strašně moc a na vás je, si už jen něco vybrat.
Takže, co teda číst? 

Anglické knihy různých žánrů. Od knih pro děti až pro dospělé.

Pokud máte ve městě velkou knihovnu s úsekem anglické knihy, v podstatě máte vyhráno, protože tam najdete jak knihy se zrcadlovým textem, tak knihy zaměřené na jednotlivé úrovně až po knihy jakými jsou například ty od Johna Greena. Nezmiňuji ho proto, že ho čtou mladší ročníky než jsem já, ale proto, že jeho anglické knihy se nečtou vůbec zle. K porovnání je mi tedy alespoň Looking for Alaska a její český překlad Hledání Aljašky, které mám doma.  Pokud si troufáte rovnou na anglické knihy bez úrovně, doporučuji si sehnat alespoň takové, od kterých jste četli náš český překlad. Abyste měli alespoň trošinku představu o tom, co se tam stalo. A pokud máte to štěstí a narazíte na knihu s čistě britskou angličtinu, máte vyhráno.

A když vaše knihovna nemá anglické knihy? Nesmutněte, že vás příprava k maturitě bude stát moc peněz. Než zajdete do obchodu, kde stoprocentně nějaké anglické knihy boudou mít, zkuste se ještě podívat v antikvariátu. Já tam vždy seženu něco, co si chci přečíst. A pokud ani tam neseženete, zkuste hledat na internetových bazarech knih. Pokud jste však při penězích a tohle vám připadá zbytečné, není nic jednoduššího, než zajít do knihkupectví, nebo si něco objednat přes internet.
Ve škole se také můžete setkat s prací a četbou z českého časopisu, psaného v angličtině, který je určený všem maturujícím z angličtiny. Jmenuje se Bridge a z velkou pravděpodobností ho vaše škola odebírá. Bridge má tu výhodu, že je psán tou lehčí formou angličtiny, takže by mu měl porozumět opravdu každý. Co se knih v cizím jazyce týká, spoustu lidí si anglické knihy objednává z Book Depository,

A TO JEŠTĚ POŘÁD NENÍ VŠECHNO

Číst v angličtině je sice hezké, ale u maturity na vás čeká i poslech a psaní. Co se poslechu týká, tady není nic jednoduššího, než sledovat filmy a seriály v angličtině. Ideálně bez titulků. Chvíli se budete cítit v rozpacích, že nechytáte všechno, ale pak si zvyknete a přijde vám to mnohem lepší, než číst titulky plné gramatických chyb, co mnohdy nedávají moc smysl.
Navíc je to celkem fajn oddych, když přijdete domů ze školy úplně zničení. Dvě hodinky budete speakovat s filmem, odpočinete si, zrelaxujete a pak můžete dělat další věci do školy. Není to fajn?
Co se psaní týká, zkoušeli jste někdy napsat anglickou povídku? Ve škole vás budou trápit s napsáním formálního a neformálního dopisu, ale zkuste si taky někdy najít čas na psaní vaší tvorby v angličtině. Nemusíte psát romány. Stačí kratičká úvaha, povídka, báseň... Cokoliv, co vás přinutí zapojit ty anglické buňky.

Uf, a to je, myslím, už všechno. Jestli jsem na něco zapomněla, nebo vás ještě něco napadá, směle piště :) A klidně mi napište, co se vám dobře četlo v angličtině nebo na co bych mohla kouknout ideálně s britskou angličtinou. :)

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Už delší dobu se chystám na nějakou knihu z aj, tak snad se k ní konečně dokopu! :)

    OdpovědětVymazat

Like us on Facebook