JÁMA A KYVADLO A JINÉ FANTASTICKÉ POVÍDKY

června 17, 2016


Edgar Allan Poe a jeho psaná tvorba je něco, co snad nepřestanu nikdy obdivovat. Jednou za čas přijde období, kdy si prostě nemůžete pomoci a po něčem od Poea sáhnete. Ideální období je listopad až únor. Ponuré a sychravé, stejně jako jeho povídky. 

Do rukou se mi dostalo již mnoho různých knih a zpracování. Pár jich bylo již poměrně starých, se zažloutlými stránkami a poničenými vazbami, ale ani to jim neubralo na kráse. Jiné byly plny ilustrací, které příběhy krásně doplňovaly. Ale ani jedna nebyla má vlastní. Všechny jsem si tak nějak popůjčovala v knihovně až na tuhle novou krasavici s krásnou ilustrací na přední straně knihy. Je to už asi zvykem, že všechny knihy od Poea jsou z velké části černé a tmavé a upřímně, nedokázala bych si představit moc světlou obálku. Ta se totiž k jeho tvorbě moc nehodí. Protože jeho tvorba je hlavně tmavá a ponurá.

Nejenže autor vládne vytříbeným vkusem a poměrně zvláštní stylistikou jazyka, na dobu ve které žil. On měl také vkus, co se psaní týkalo. Myslím tím to, o čem a jak psal. Z jeho povídek vzešlo vždy nějaké morální ponaučení. Ve velké míře je zde sice zastoupen šílenství a napětí, čtenář po dočtení povídky vždy pocítí, o co autorovi vlastně šlo a jaký odkaz se tím snažil zanechat. Svou tvorbu psal v polovině 19. století, ale rozhodně tuhle dobu předběhl. Čte se totiž do dnes a určitě nejsem jediná, komu se líbí.

Nemůžu si pomoct, opravdu ne, ale pokaždé, zas a znova, mě dokáže nadchnout Černý kocour, kterého čtu pokaždé. Také Jáma a kyvadlo má něco do sebe. Nebo také povídky Sud vína amontilladského či Zánik domu Usherů, které jsem četla prvně. To je jen pár vybraných povídek, které ve mně zanechaly nějaký hlubší pocit a které si dokážu i po tak dlouhé době, kdy jsem knihu četla (leden 2016), vybavit.

Kniha obsahuje také povídky jako je Skokan, Morela, Eleonora a další. Bohužel nemám momentálně knihu po ruce, neb si ji půjčila má sestra. Doufám, že se jí bude líbit stejně tak moc jako se líbila mně, protože Poeova tvorba je jednoduše skvělá. Poe sám je jednoduše mistr hororu, napětí a popisů, protože i když se mi do čtení někdy moc nechtělo, po pár řádcích jsem se začetla a nechala jsem se vtáhnout do děje.

U povídek, které jsem třeba ještě nikdy nečetla, jsem byla zvědavá, co se tam stane a některé, třeba Skokana, jsem zhltla jedna dvě. Některé se mi četly těžko, musela jsem se občas vrátit a přečíst si třeba odstavec nebo dva znovu, každopádně to ale nic nemění na celém hodnocení knihy.

Za mne je tedy určitě jasné, jaké hodnocení kniha dostane. Nejde jinak, než 100% za úžasné myšlenkové pochody, popisy a napětí. Ale také za protkání jehlou s nití nesoucí jméno šílenství nebo soucit. Stále mám pocit, že nejsem schopna vyjádřit vše, tak jak bych chtěla. Přesto je kniha skvělá a výjimečná. Jednoduše si ji přečtěte a posuďte sami.


You Might Also Like

11 komentářů

 1. Nemám nic na čtení, tak se na to určitě mrknu, takovýhle tip mě baví! :)
  Denisse Beauty

  OdpovědětVymazat
 2. Parádní recenze. Přemýšlím, že by se mi můj vlastní výtisk taky hodil :)
  Kateřina
  trojtecka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Jámu a kyvadlo jsme rozebírali ve škole při angličtině, dokonce jsme to museli převyprávět na známky :)

  eLblog

  OdpovědětVymazat
 4. Fuu tak to vyzerá dobre :) Aj obal knihy ma zaujal :)
  Pozývam ťa na moju GIVEAWAY : partofnicol.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat

Like us on Facebook