JDĚTE ZA TÍM, CO CHCETE NEJVÍC = SPLŇTE SI SVÉ SNY

března 04, 2018Ahoj, dlouho jsem se neozvala. Vím to a omlouvám se. Hlavně teda sama sobě, protože docela pochybuju o tom, že mi ještě zůstali nějací pravidelní čtenáři. Chtěla bych s Vámi dnes sdílet jeden článek o životě. O životě, který vypadal, jako že se nikdy nesplní, ale nakonec se děje něco kouzelného a pomalu se to plní. O životě, který jsem žila o blogu, který jsem vedla.
Víte, jsem hrozně přelétavý tvor, baví mě spoustu věcí a někdy nemám chuť dělat nic jiného než spát. Spát klidně i 12 hodin v kuse, protože spánek je super a sny ještě lepší, hlavně v zimě, když je mínus 15, venku zima, v práci zima no a doma taky zima, žejo… To potom vyloženě láká k tomu, jít spát.
Tak jsem ale začít nechtěla. Víte, v hlavě mi lítá spoustu myšlenek, už jsem dlouhou dobu nenapsala nic smysluplného (nebo spíše, napsala jsem někdy vůbec něco, co má hlavu a patu? A potřebuju to vůbec? Nestačí, že se jenom nějak vyjádřím?) Chtěla jsem psát o tom, jak se plní sny, ale vidím, že to bude celkem dlouhá cesta, než se k tomu dostanu. Takže, kdo nerad čte dlouhé články bez hlavy a paty, raději ani nečtete dál. Vy ostatní, kteří mají rádi šílené lidi jako jsem třeba já, čtěte směle dál

Haha, přijde vám směšně, že jsem se právě označila za šílenou? Věřte nebo ne, ale dlouho jsem si to nechtěla přiznat. Člověk se však musí aspoň trochu zbláznit, aby prozřel a začal konečně žít tak nějak podle sebe. Ne podle ostatních, ne podle systému a státu. Nebaví mě, že musím každý den chodit do práce a z práce, unavená a znechucená. Nebaví mě, že musím chodit dělat přesčasy, abych měla nějaké peníze navíc pro sebe, za které bych si mohla koupit novou knihu nebo pár uměleckých potřeb. Chtěla bych žít nespoutaný život, protože má duše je divoká a tvořivá. Vím, že to zní asi divně, ale zkuste se nad tím taky trochu zamyslet. Co opravdu chcete? Po čem v hloubi duše toužíte a co si přejete splnit? 

Přemýšleli jste někdy o tom? Zkoušeli jste někdy vypsat své cíle a sny? Není to nemožné a není to jen pro snílky. Prostě se to děje….

Víte, dlouho dobu jsem chtěla, aby byl tenhle blog jednotný. Zaměřený na jedno téma a tím byly knihy. Psaní recenzí, čtení knih. Docela dlouhou dobu mě tohle naplňovalo, bavilo a bylo mi to vším, ale po nějaké době jsem začala cítit, že mě to táhne ještě někam. Nemůžu prostě zůstat jenom u jedné věci. Knihy jsou super, ale chtěla jsem světu sdělit i něco jiného. A tak se z blogu stal po nějaké době lifestylový s vegetariánskými recepty, které jsem si vymýšlela. Tohle bylo tak milé období, kdy jsem se díky jídlu mohla nějak vyjádřit. Vaření je taky umění. Uvařit jídlo tak, aby chutnalo, je umění. Jenže nevydrží. 
Když ho sníte a řeknete, že to bylo dobré, na nějakou dobu vás to uchlácholí, ale ne na dlouho. A tak jsem hledala další možnosti. 

Nějakou dobu jsem psala. No nějakou dobu. Řekněme, že jsem se pokoušela psát asi tak od roku 2011, ale nikdy jsem nic nedokončila. Měla jsem pár dost dobrých nápadů, ale nikdy jsem si po pár kapitolách nevěděla dál. Když jsem nad tím začala přemýšlet, zbytečně jsem se v tom zamotávala a pomalu jsem ztrácela jakoukoliv naději, že někdy něco dokončím. Škoda, teď (mít ještě někdy ty koncepty) možná psala trochu lépe. Kdo ví… 

Mládí jsem strávila po boku čtyřnohého psího kamaráda. Tak od 15 let jsem byla na cvičáku víkend co víkend. Trénovali jsme spolu agility, jezdili po závodech, ale jak jsem stárla, stárl také můj milovaný. Po nějaké době nebylo už možné, aby se mnou a zbytkem smečky jezdil na tréninky. Měla jsem hrozné výčitky svědomí a tak jsem jej sem tam vzala samotného na procházku. No a pak umřel. 

Bude to dva roky, co už s námi není. Bude to dva roky, co už nechodím na cvičák, bez něj, jako by to už nemělo moc smysl. Stále mám po svém boku další dva, jednoho vysněného, šedivé autistu, ale mé nadšení z výcviku jako by najednou vyprchalo. Snažím se s nimi alespoň tulit, hladit je, užívat si každou volnou chvilku. Aportovat jim a žít tak nějak pospolu. Spíme spolu v posteli a to je nejvíc. Hlavně v zimě. Hezky totiž hřejou. Máme z toho prospěch všichni tři. Oni se rádi tulí a mě je teplo. 


Potom, co Max umřel, jsem moc nevěděla, jak dál a tak jsem začala kreslit. Vlastně jsem to zkoušela už v únoru 2016, ale v březnu to začalo dávat konečně smysl. Kreslila jsem a zkoušela co mě napadlo. Vlastně jsem teď nedávno z tohohle období našla docela dost zajímavých sketchů, které sice nejsou tak dobré a propracované, ale v každém případě se s nimi dá pracovat. 
Jak vás už možná napadlo, tenhle článek bude tak nějak hlavně o kreslení. Není to ale tak, jako že bych začala před dvěma lety kreslit. Prostě jsem to zkoušela celý život, ale nikdy mi to nevydrželo. Srovnání úplně nahoře tu není jenom tak. Je k němu malý „příběh“, který jsem psala i na facebooku.

Když jsem tak uklízela, našla jsem v šuplíku složku s "obrázky", které jsem kreslila někdy na základní škole. Tak v 8. třídě. Ani tehdy jsem nekreslila nijak dobře a nevěnovala jsem tomu tolik času. Kreslila jsem nárazově a když to nevypadalo podle mých představ, zase jsem s tím přestala. Už tehdy jsem měla v hlavě něco, co mi říkalo, že to není dobré a že pro kreslení nejsem ta pravá… Že to, co jsem vytvořila není dobré a nikdy ani nebude... 

Takže jsem s tím zase přestala. Na nějakou dobu můj zájem o kreslení utichnul. Pak jsem to zkoušela jedno léto asi v roce 2010, ale ani to mi nevydrželo. Další pokus byl v roce 2012 a malé malůvku ve školních sešitech, další v roce 2014… Ani jednou jsem nevydržela a pokaždé jsem to vzdala po pár nevydařených pokusech. V mých očích to nebylo dobré, nikdy se to moc nepodobalo předloze a neměla jsem tolik trpělivosti, abych to zkoušela dál a dál. Nejspíš jsem neměla ani nějakou motivaci. 
Všechno s to změnilo v únoru roku 2016, kdy jsem si začala jen tak čmárat, neřešit to, jak to vypadá. Taky jsem na jednu kresbu napsala „čmárání povoleno!“ no a od té doby tak nějak vlastně kreslím. Musím říct, že jsem našla pár docela dobrých sketchů, které bych snad mohla někdy předělat a vylepšit. Všechno je to tom, nevzdávat se.  :)

Vlastně jsem se o tomhle „projektu“ zmiňovala i zde na blogu (TADY, TADY A TADY, ale to jsem ani v nejmenším nedoufala, že u toho vydržím a že jsem zažehla plamínky proto, aby z nich po nějaké době vzlétl fénix.  Začínala jsem asi jako každý s tužkou a papírem z tiskárny. Klasický A4 formát s 80tkovou gramáží. Nechtěla jsem se moc učit od někoho, protože jsem tvrdohlavá a ráda si na věci přicházím sama. Pár dobrých kreseb vzniklo ještě i na menší gramáže, což je škoda. Snažila jsem se ze začátku nad tím, co dělám, moc nepřemýšlet. Až později jsem zkoušela něco podle předlohy. Dlouho se to nepodobalo a pak, tak po půl roce, jsem nakreslila Maxe.

Jasně, nebylo to dokonalé. Perspektivně i anatomicky to docela ulítlo, ale dala jsem do toho všechno.
Pak to nabralo celkem rychlý směr. Koupila jsem skicák s větší gramáží, lepší tužky, novou gumu a pastelky. Konečně jsem totiž začala vydělávat, a tak jsem se sem tam odměnila novou uměleckou pomůckou. S pastelkami jsem si dřív moc nerozuměla, ale najednou jsem nakreslila prvního „člověka“. Barevně. Byla to Neytiri z filmu Avatar a docela mě to tvoření bavilo.
A tak začalo období, kdy jsem začala trochu víc kreslit pastelkami. Měla jsem chuť jenom tak kreslit, takže jsem si často vybírala disney charaktery jako předlohu. Pak tohle období odeznělo a zase jsem se vrátila k tužce. Nakreslila jsem spoustu vlků, ale ne všichni byli skvělí. Vlastně jenom jeden nebo dva na tu dobu. Mezitím jsem se přestěhovala a měla jsem spoustu času pro sebe a na kreslení. Taky jsem se konečně pustila do malování vodovkami. Bylo to v lednu 2017. Dlouho jsem se jich bála, ale ani nevím jak, vznikl z toho zelený jelen. No fakt.

Taky jsem začala svůj největší obraz pastelkama na A2, ale k jeho dokončení jsem potřebovala celý rok. Rok 2017 byl totiž celkem hodně náročný a já se k obrazu vracela vždy jenom na chvilku. Velkou část jsem zvládla ještě v lednu, ale pak se to trochu zkomplikovalo. Na jaro jsem se musela vrátit zpátky, pak jsem dlouho nekreslila a začala pak zase až v létě. Když vám během dvou měsíců zemřou tři lidé z rodiny, tak na kreslení moc myšlenky nemáte…

Po nějaké době jsem se k tomu ale zase vrátila, protože se u toho dají skvěle vypnout myšlenky. Musíte se soustředit na to, co děláte a nemyslet na nic jiného.  Fakt. A tak vznikly další dva A3 obrazy v tužce, které mě zase posunuly o kousek dál. Jde o tom, že každý dokončený obraz vás vždy posune o něco blíže k tomu, abyste kreslili o něco lépe. Někdy je to opravdu dlouhá cesta, ale stojí za to.
Proto jsem psala nahoře to o tom zbláznění. Jak řekl Šklíba, v Alence v Říši divů: "Všichni jsme tu šílení." Každý máme nějaké své temné příšerky, ale nechejme je v minulosti. Můžeme se z toho poučit, může nás to posílit i inspirovat ať to zní jakkoliv divně. Já jsem si díky úplnému dnu začala plnit sen v kreslení, který jsem měla odjakživa. 


Potřebovala jsem nějaký impuls, abych začala a nepřestala. Nedávno jsem dokonce začala malovat akrylem na plátna. Nejprve abstrakce, potom vznikl i jeden malovaný obraz. 
Je to o tom nevzdávat to a zkoušet to pořád dál. A když nemáte čas? Dělejte to (může to být cokoliv) tehdy, když ho máte. Stačí půlhodina nebo hodina. Některé své obrázky jsem kreslila třeba i tři týdny, jiné celý rok. A i když vím, že jsem ušla už kus cesty, taky vím, že další kus je pořád ještě přede mnou.


A tak to jediné, co musím udělat, je vytrvat v tom a jít dál. 
Najdu tady nějaké další poutníky?


Najdete mne i na facebooku: Aynarra art nebo youtube

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Já a kreslení je podobné nestaly příběh, taky se k tomu různé vracím, různé dlouho vydržím, a pak třeba půlrok neudělám ani čárku. Asi proto jsem se nijak za těch 9 let neposunula :-) Poslední dobou mě chytla kaligrafie, tak uvidíme na jak dlouho.

    www.vevlnach.blogspot.cz

    OdpovědětVymazat

Like us on Facebook